امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تحولی بزرگ در صنعت زنبور داری ایران
#1
درآغاز باید به مقدمه ای در باره تاریخچه کوتاهی صنعت زنبور داری دنیا پبردازم سپس به شرح موضوع برسیم .

شایدانقلاب بزرگ صنعت زنبور داری را لانگستروت به وجود آورد .او در سال 1851 میلادی با ساخت کندو هایی با قابهای متحرک توانست تحولی بسیار بزرگ در صنعت زنبور داری به وجود آورد .لانگستروت با تحقیقات خود پی به فاصلهصحیح عبور و مرور زنبور ها دور شانها و همچنین بین شانها و دیواره های کندو برد وبا قرارد دادن شانها در قاب های چوبی شانهای ثابت کندو های بومی و وحشی آنها را به شانهای متحرک تبدیل کند و با قرار دادناین شانها در داخل جعبه ای چوبی مکعبی شکل تحول بسیار بزرگی در این صنعت به وجودآورد .

از محاسن کندوی جعبه ای جدید آقای لانگسترود این بود که :
1– بازدید داخل کندو امکان پذیر شد .
2– برداشت عسل آسانتر شد .
3– امکان جابه جایی شانهای در بین کندو های دیگر هم امکان پذیر شد .
4– امکان تعویض و یا پرورش ملکه ، جلوگیری از بچهکندوی طبیعی
5– امکان کنترل بیماری ها و آفات .
6– حمل و نقل آسانتر و . . . .

ازفواید این تحول در دنیا این بود که تولیدعسل در جهان به شدت افزایش پیدا کرد و زنبور داری به شغل سود آورد تبدیل گردید . امروزه در دنیا زنبور داری به عنوان یک رشتهتحصیلی در دانشگاهها تدریس می شود و افرادزیادی در این زمینه تحصیلی تا سطح دکتراپیش می روند و همه ساله تحقیقات گسترده ای در این زمینه در جهت سود آوری بیشتر وتلافات کمتر به عمل می آید .

درکشور ما نیز زنبور داری در دبیرستان در شاخه فنی و حرفه ای و یا در دانشکدهکشاورزی تدریس می شود دانش آموختگان زیادی هم از این رشته فارغ التحصیل می شوند .اما با همه موارد فوق و پیشرفت های چشمگیر سالهای گذشته از حدود 100 سال گذشته تا به امروز در ساخت بدنهکندو به جز برخی تغییرات جزئی تحول چشمگیری دیده نشده است . و ما امروز تقریبا ازهمان مدل کندویی استفاده می کنیم که لانگستروت ساخته است . شاید کندوی مدرن نسبت به کندو های بومیمزایایی زیادی داشته باشد اما همه زنبور داران با تجربه می دانند که این کندو هممشکلات و نواقصی بزرگی دارد . که به عنوان نمونه عدم تحویه مناسب ،آسیب پذیری در برابر مورچه و حشرات مزاحم ، نبودن عایق گرما و سرما ،آسیب پذیری در برابر پوسیدگی، آتش سوزی ، موریانه و . . .

علاوه بر این مشکلات در کشور ما در ساخت کندو استاندارد هم به درستی رعایت نمیشود .به این شکل که هر کارگاه ها ی نجاری های و یا کارگاه تولیدی بهمیزان سفارشی که در یافت می کنند به طور مقطعی اقدام به ساخت کندو می کنند . کارگاه هایی که بطور دائم هم در این زمینهفعال هستند به کنترل کیفیت اهمیتی نمیدهند یا بهتر بگوییم که در این کارگاه ها چنین بخشی نیست .

از طرف دولت هم هیچنهاد نظارتی بر کیفیت تو لید این کارگاه ها ندارند . موسسه استاندارد که وظیفه اشنظارت بر کیفیت تولید و دادن بچسب استاندارد به محصولاتی که کیفیت تولید قابل قبولیدارند و همچنین ممانعت از عرضه و فروش تولیدات داخلی و یا خارجی که نتوانسته اند حداقل کف معیارهای استاندارداین موسسه را به دست آورند می نماید .بر تولید کندو هیچ نظارتی ندارد . و این کندوها از هر نوع چوبی و در سایز های متفاوتی وارد بازار می شوند .

این نکته را همباید اینجا عرض کنم که در ایران خرید و فروش زنبور پاکتی مرسوم نیست و زنبور دارهازنبور را با کندو خرید و فروش می کنند . در چنین شرایطی باید اندازه کندو ها وقابها در کل ایران یکسان باشد چرا که بین زنبور دارها جابجایی قابها از کندویی به کندوی دیگر امری متداول و رایجاست .به همین دلیل اندازه های یکسان کندوها و قابها در کل ایران برای زنبور دارها خیلی خیلی مهم می باشد . نبودن استاندارددر سایز کندو باعث بوجود آمدن مشکلاتی برای زنبور دار ها می شود .

از جمله اینمشکلات می توان به موارد زیر اشاره کرد :
1 - جا نشدن قاب در کندو
2 - افتادن قاب در کندو
3 - نشستن قاب بر کف کندو و تلف شدن زنبور های زیر قاب
4 - بالا بودن قاب از کف کندو و هرزه بافی در زیر قاب
5 - جا نشدن 10 قاب در کندو و یا 11 قابه شدن کندوگذشته از این موارد به علت مرقوب نبودنچوب تاب برداشتن قاب ها و کندو و یاپوسیدگی و یا نشتی پیدا کردن کندو در سال اول خرید و غیره از دیگر موارد غیراستاندارد بودن کندو ها در ایران می باشد .

نهاد ها نظارتی در ایران باید بدانندکه کندو علاوه بر استاندارد باید دارای برچسب انرژی هم باشد .. تعجب نکنید درست خواندید برچسب انرژی. شاید از خود بپرسید برچسب انرژی دیگر چیست مگر کندو جزء لوازم برقی و یا انرژیبر است که باید برچسب انرژی داشته باشد . باید بگویم کندو هم باید برچسب انرژیداشته باشد چون به ازعان بسیاری از علمایصنعت زنبور داری عسل قبل از اینکه ماده غذایی باشد در کندو به عنوان منبع انرژیکاربرد دارد .

زنبور داران حرفه ای می دانند که در بهار شبهایی که هوا کمی سرد میشود مصرف عسل کلنی به شدت بالا می رود . زیرا زنبور از عسل برای گرم کردن کندواستفاده می کند.و زمستان های سرد عسل مصرفی کندو خیلی بیشتر از سایر زمستان ها میباشد .و این میزان مصرف در کندو هایی که دارای درز و شکاف بیشتری هستند از سایرکندو ها به نسبت بیشتر است .

حال که کندوهم وسیله ای است که با مصرف انرژی رابطه مستقیمی دارد .باید استانداردی در اینباره تدوین گردد . و مانند سایر وسایلی کهبرچسب انرژی دارند بر کندو هم این برچسب اجرایی گردد. چرا که مصرف انرژی در کندوهم خیلی مهم است و این انرژی است که ازسوختن عسل در بدن زنبور عسل تهیه می شود که که بسیار گران می باشد .

پس از این مقدمه طولانی باید به اطلاعشما برسانم که چند شرکت در زمینه تولید استاندارد و با کیفیت کندو در حال فعالیتهستند و قرار است به زودی با تولید کارخانه ای و انبوه کندو با استاندارد و فناوریجدید .کندو یی را روانه باراز کنند که بسیاری از مشکلات کندو های فعلی را برطرف می کند.

آقای سلیمانی مدیر عاملی یکی از شرکت های فعال در این زمینه متذکر این نکتههستند که " در 30 الی 40 سال گذشته هوای کره زمین ازجمله ایران گرمتر شده است ( گزارش فائو 2009) در بسیاری از مناطق ییلاقی ایرانامروزه در تابستان نیازمند وسایل سرمایشی ( کولر) هستند.

بر فرض آنکه کندوی زنبور عسل ایران درگذشته طراحی مناسبی با وضع آب و هوا داشته ، آیا اکنون با تغییرشرایط هوا ، وضع کندوها نیازبه تغییرات در ساختار عایق بندی و تهویه ندارند ؟آیا ریشه بسیاری از مشکلات ناشناختهکنونی زنبورداری نمی تواند در ساختار معیوب کندوی زنبور عسل باشد ؟"یکی از بزرگترین مشکل کندو های ایرانگرما و سرما می باشد .

این شرکت ها مدعی هستند که در کندو های تولیدی آنها این مشکلات را تا حدود زیادی حل کرده است . اماقبل از اینکه امید بیش از حد به شما بدهم باید به انتظار نشست تا در عمل این نکتهاثبات کنند. از ابداعات و نو آوری های این کندو هامی توان به موارد زیر اشاره کرد . تحویه در زیر سقف :یکی از معایبی که در کندو های حال حاظرایران هست . کنترل دما می باشد .

معمولا زنبور دار ها در اول فصل سرما کندو را تنگو دریچه های هوا را می بنندند و در ابتدای فصل گرما با گذاشتن کارتن بر بام کندو زنبورها را از گرمای خورشید نگه می دارند . امااشکال این کار این است که گاهی در پاییز که هوا گرم می شود . بر زنبور ها فشاروارد می شود و یا در بهار که هوا سرد می شود مصرف عسل بالا می رود . در ضمن باید دانست که حس گرما در زنبور عسل 10برابر انسان می باشد .

آقای شهرستانی در کتاب خود می گویید که زنبور عسل تغییراتحرارتی را به میزان 2/0 درجه سانتیگراد را احساس می کند و این در بدن انسان 2 درجه سانتیگراد می باشد . . با این شرایت چرا انسان باید مدیریت تغییراتحرارتی را در کندو داشته باشد . باید اینمدیریت به دست خود زنبور سپره شود . یعنی کندویی را در اختیار زنبور قرار داد تاخود زنبور با گرم شدن هوا دریچه تحویه را باز کند و با سرد شدن هوا دریچه را ببندد.

شاید در ابتدای امر کمی دور از واقعیت باشد اما با تحقیقات گستره یک شرکت ایرانی و بهره بردن از دستاورد های موجود دنیا و بخصوص کشور آمریکا این امر شدنی و دست یافتنیشده است . توضیح ساده آن به این شکل است که تحویه را از درب بالای کندو انجام میشود . در این کندو درب را دو لایه ساخته می شود و در لایه زیرین در مرکز سقف یهسوراخ به قطر 5 قرار داده شده که هوای گرم و رطوبت کندو که بطور طبیعی بالا می روند را به لایه بین سقف و بام کندومنتقل می کند و از طریق سوراخ هایی که در لبه های درب کندو می باشد به بیرون انتقالمی یابد .

از محاسن این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد :
1 – باد و یا طوفان به طور مستقیم بهداخل کندو راه پیدا نمی کند.
2 – نور به قابهای کندو نمی رسد چراکه تخم گذاری ملکه به نور بسیار حساس میباشد .
3 – رطوبت که معمولا در زیر سقف کندو جمع می گردد و گاهی به شکل باران بر روی قاب ها می ریزد در این روش بهسادگی از این سوراخ خارج می گردد.
4 – گرما در این روش به سرعت از اینسوراخ از کندو خارج می گردد .
5 – با سرد شدن هوا تعدادی زنبور به راحتی جلوی این سوراخ 5 سانتی میایستند و مانعی خروج هوای گرم شده و کندو گرم می ماند . زنبور ها همانند ترموستاتماشین که با سرد شدن آب جلوی گردش آب دور متور را میگیرد . در اینجا جلوی گردش هوار را در کندو می گیرند .و ما میدانیم که احساس تغییر دما در زنبور 10 برابر انسان است .
6 – در زمستان دیگر لازم نیست که برروی قاب ها پارچه کتانی جهت حفظ گرمای کندو گذاشته شود .

از دیگر محاسن کندوی جدید پایه فلزی بهارتفاع 70 سانتی متر می باشد . زنبور در طبیعت معمولا لانه خود را درارتفاع می سازد . پس اگر بشر بخواهد برای زنبور کندو بسازد باید این کندو درارتفاع باشد . حال این در حالی است که ما می بینم که اکثر زنبور دارها ایرانکندو های خود را بر روی زمین گذاشته اند و حداکثر کاری که شاید انجام بدهند گذاشتنیک آجر در زیر پایه های کندو باشد . درکندوی جدید پایه فلزی به ارتفاع 70 سانتی متر با تله مورچه گیر قرار داده شده تازنبور ها به شرایط طبیعی زندگی خود در حیاط وحش نزدیکتر باشند .

از فواید بالا بردن کندو به ارتفا چیست :
1 – خزندگان و جوندگان(بخصوص موش) به راحتی نمی توانند به داخل کندو راهپیدا کنند . گاهی دیده شده که در زمستان موش از دریچه پرواز گذشته و وارد کندو شدهو از عسل زنبور ها استفاده کرده و یا به برگه های موم خسارت زده و زنبور ها با نیشزدن موش را کشته و چون نمی توانند موش را به بیرون ببرند دور موش را موم بافی میکنند که همین امر کلی به کارایی و دوام عمر زنبور لطمه وارد می کند .
2 – مانع ورود مورچه به کندو مب شود .یکی دیگر از مواردی که رادمان کندو را به شدت پایین می آورد مورچه می باشد . مورچهها به کندو حمله می کنند و زنبور ها به جای جمع آوری عسل مجبور به دفع حمله مورچهها هستند و این کار همیشه بخشی از انرژی کندو را به حدر می دهد و گاهی دیده شده کهمورچه ها بر زنبور ها غلبه کرده و عسل زنبور ها که برای موچه ها خیلی جزاب می باشدبا خود برده و کار به جایی می رسانند که لاشه زنبور ها را زنده زنده با خود بهخانه می برند .
3- مانع جذب موریانه به بدنه چوبی کندومی شود . وقتی یک تیکه چوب روی زمین افتاده باشد . لغمه جذابی برای موریانه ها میباشد که به آن چوب حمله کنند و چوب را به خاک تبدیل کنند . اگر کندوی چوبی بر روی زمین گذاشته باشد . شکار جذابی برایموریانه ها می باشد . گاهی دیده شده که موریانه ها به کندو حمله کرده و تا چوب هایزیر سقف کندو را هم خورده و به خاک تبدیل کرده اند . زنبور دارهای ایرانی برایمقابله با این کار کف کندو ها را با روغن سوخته و یا گریس آغشته می کنند . بوی اینمواد نفتی برای زنبور ها خوشایند نیست .
4 – وقتی کندو در ارتفاع باشد زنبورهایی که بیمار هستند وقتی از کندو خارج میشوند چون توان پرواز ندارند نمی توانند دوباره به کندو بازگردند . در یک تحقیقی کهانجام شده دیده شده بین دو کندو در شرایط یکسان کندویی که در ارتفاع بود سالمتر وراندمان تولیدش بالاتر از کندویی است که روی زمین گذاشته شده است .
کف پلاستیکی :کف این کندو ها از پلاستیک ساخته شده .یکی از مزایای پلاستیک نسبت به چوب این است که نمی پوسد و تاب برنمی دارد و دیگرزنبور دارها نباید کف زیرین کندو را با روغن سوخته و یا قیر اندود کنند . و آب بهراحتی از کف این کندو ها به بیرون سر خوره و بیرون می ریزد .

http://www.iran-eng.com/showthread.php/359373-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D9%86%DB%8C-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B2%D9%86%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C/page3
همه ی افراد با استعداد هستند اما اگر شما یک ماهی را بر اساس توانایی هایش از بالا رفتن از یک درخت بسنجید آن ماهی تمام عمرش را بر این باور خواهد گذراند که یک بی دست و پای احمق است !!! . (آلبرت انیشتن)
پاسخ
 سپاس شده توسط ایران بی


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  دستگاه زهر گیری زنبور عسل پارس 0 206 2-10-1393, 08:27 عصر
آخرین ارسال: پارس
Photo آموزش روش ساختن قفسک محافظ شاخون ملکه زنبور عسل + عکس پارس 10 1,288 12-1-1393, 01:32 عصر
آخرین ارسال: پارس
Lightbulb بهترین روش برای رنگ کردن کندوی زنبور عسل پارس 2 591 3-10-1392, 02:49 عصر
آخرین ارسال: ایران بی
  کندوی زنبور عسل و انواع آن پارس 0 379 28-7-1392, 04:09 عصر
آخرین ارسال: پارس
  انواع شربت خوری ها برای زنبور عسل پارس 0 411 17-2-1392, 08:53 عصر
آخرین ارسال: پارس
  ابزار و لوازم پرورش زنبور عسل پارس 0 408 15-2-1392, 08:24 صبح
آخرین ارسال: پارس
  ساخت دو نوع کندوی ابتکاری در ایران پارس 1 762 26-12-1391, 01:36 عصر
آخرین ارسال: ایران بی

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان