لطفا قبل از اینکه بپرسید, جستجو کنید.

نکته ای عجیب در نوع پولک عسل

0 امتیاز
183 بازدید
سوال شده تیر 22, 1395 در پرسش و پاسخ های زنبورداری توسط ابوالقاسم فکور (5,360 امتیاز)
ویرایش شده 4 روز قبل توسط مدیر انجمن
با سلام

 دوستان امسال من هنگام برداشت عسل بهاره به نکته ای جالب رسیدم که تا به حال نه در کتابی خوندم و نه در جایی شنیده ام . پس حق کشفش رو برای خودم محفوظ نگه می دارم !!!!

مطلب اینه که اگر دقت بفرمائید شانهای عسلی که رنگشون زرد باشه زنبورها پولک های روی سلولهاش رو به همون رنگ می زنن و دربش رو می بندند ولی اگر رنگ موم شان قهوه ای باشه زنبورها پولکهایی با همون رنگ قهوه ای ، و اگر رنگ موم شان سیاه باشه پولک هایی با رنگ سیاه تولید می کنند و درب سلولهای عسل رو می بندند .و طبیعیه که هر چه رنگ درپوشها روشن تر باشه کار پولک برداری هم آسون تره و هر چه سیاه تر باشه کار دشوار تر می شه .    حالا آیا این هماهنگی رنگ درپوش های سلولهای عسل انسان رو به این فکر نمی اندازه که چرا زنبورها تمام قابها و سلولها رو با یک نوع پوشش (از نظر رنگ و کیفیت)نمی پوشانند ؟ علت این اختلاف چیست ؟

به نظر حقیر گویا زنبورها برای پوشاندن درب سلولهای عسل از مومهای همون قاب بر می دارند و پولک سازی می کنند .لذا رنگشون مطابق با رنگ هم میشه .

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده دی 7, 1395 توسط اسماعیل مرشدی (180 امتیاز)
دوست و همکار خوب و مهربان من هم فکر می کنم علت همین باشه و زنبورهای کارگر از مومهای همون قاب برای سر پولک استفاده می کنند اما احتمال داره دلیل دیگه هم داشته باشه ولی این تجربه ی هر زنبوردار در همون سال اول زنبورداریه یادم میاد بیست و پنج سال پیش برای نخستین بار این مورد رو تجربه کردم
به انجمن زنبور عسل ایران خوش آمدید. اینجا می توانید دانسته های خود را به دوستانتان بیاموزید و آنچه را که نمی دانید, بپرسید.
سایت | دیوار | انجمن | فروشگاه

187 سوال

305 پاسخ

0 دیدگاه

227 کاربر

سوالات مشابه

+2 امتیاز
1 پاسخ 136 بازدید
+1 امتیاز
4 پاسخ 355 بازدید
+2 امتیاز
1 پاسخ 524 بازدید
سوال شده بهمن 29, 1394 در پرسش و پاسخ های زنبورداری توسط پارس (1,270 امتیاز)
0 امتیاز
4 پاسخ 72 بازدید
...