لطفا قبل از اینکه بپرسید, جستجو کنید.

نکته ای عجیب در نوع پولک عسل

0 امتیاز
386 بازدید
سوال شده ژوئیه 12, 2016 در پرسش و پاسخ های زنبورداری توسط ابوالقاسم فکور (6,610 امتیاز)
ویرایش شده 13 ژان 2017 توسط مدیر انجمن
با سلام

دوستان امسال من هنگام برداشت عسل بهاره به نکته ای جالب رسیدم که تا به حال نه در کتابی خوندم و نه در جایی شنیده ام . پس حق کشفش رو برای خودم محفوظ نگه می دارم !!!!

مطلب اینه که اگر دقت بفرمائید شانهای عسلی که رنگشون زرد باشه زنبورها پولک های روی سلولهاش رو به همون رنگ می زنن و دربش رو می بندند ولی اگر رنگ موم شان قهوه ای باشه زنبورها پولکهایی با همون رنگ قهوه ای ، و اگر رنگ موم شان سیاه باشه پولک هایی با رنگ سیاه تولید می کنند و درب سلولهای عسل رو می بندند .و طبیعیه که هر چه رنگ درپوشها روشن تر باشه کار پولک برداری هم آسون تره و هر چه سیاه تر باشه کار دشوار تر می شه .    حالا آیا این هماهنگی رنگ درپوش های سلولهای عسل انسان رو به این فکر نمی اندازه که چرا زنبورها تمام قابها و سلولها رو با یک نوع پوشش (از نظر رنگ و کیفیت)نمی پوشانند ؟ علت این اختلاف چیست ؟

به نظر حقیر گویا زنبورها برای پوشاندن درب سلولهای عسل از مومهای همون قاب بر می دارند و پولک سازی می کنند .لذا رنگشون مطابق با رنگ هم میشه .

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده دسامبر 27, 2016 توسط اسماعیل مرشدی (180 امتیاز)
دوست و همکار خوب و مهربان من هم فکر می کنم علت همین باشه و زنبورهای کارگر از مومهای همون قاب برای سر پولک استفاده می کنند اما احتمال داره دلیل دیگه هم داشته باشه ولی این تجربه ی هر زنبوردار در همون سال اول زنبورداریه یادم میاد بیست و پنج سال پیش برای نخستین بار این مورد رو تجربه کردم
به انجمن زنبور عسل ایران خوش آمدید. اینجا می توانید دانسته های خود را به دوستانتان بیاموزید و آنچه را که نمی دانید, بپرسید.
سایت | دیوار | انجمن | فروشگاه

332 سوال

575 پاسخ

0 دیدگاه

372 کاربر

سوالات مشابه

0 امتیاز
4 پاسخ 366 بازدید
سوال شده 19 می 2017 در پرسش و پاسخ های زنبورداری توسط شهرام (2,300 امتیاز)
+1 امتیاز
3 پاسخ 56 بازدید
0 امتیاز
3 پاسخ 97 بازدید
سوال شده 1 اوت 2017 در پرسش و پاسخ های زنبورداری توسط alamdar (400 امتیاز)
+4 امتیاز
4 پاسخ 815 بازدید
...