لطفا قبل از اینکه بپرسید, جستجو کنید.

نحوه درمان نوزما در پاییز

+1 امتیاز
115 بازدید
سوال شده 9 نوامبر 2017 در پرسش و پاسخ های زنبورداری توسط حسین 7 (1,100 امتیاز)
با سلام زنبورهام به نوزما مبتلا شدن. الان توی این فصل که دمای هوا توی شهر ما بین 12 تا 20 درجه هست چطور باید نوزما رو درمان کنم؟ فوماژلین دارم. شربت روشون بریزم یا با پودر شکر بدم؟ چه مقدار بدم؟

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده 10 نوامبر 2017 توسط حسین 7 (1,100 امتیاز)
درود یه سری اطلاعات کاملتر بگم که شاید به حل مشکلم کمک کنه! چند روزیه که چندتا زنبور جلوی کندو روی زمین راه میرن و قدرت پرواز ندارن ولی مدفوع آبکی جلوی کندو یا اجزا کندو دیده نمیشه و تعدادشون در حد 10 عدد هستش و کندوها هم تقریبا 7 قاب هستن. بعضیاشون وقتی که شکمشون رو فشار میدم مایع زرد رنگ آبکی بیرون میاد! البته تعدادیشون بالهای ناقص دارن که توی مهر اسید فرمیک داده بودم که شاید خوب درمان نکردم، مشکلم میتونه به خاطر کنه باشه؟ لازم به ذکر که توی بهار با شربت فوماژلین درمان شدن و توی تغذیه زمستانی هم از سرکه سیب استفاده کردم و عسلشون رو هم اصلا برداشت نکردم و الان هم گرده به مقدار زیاد میارن. ( بعضی جاها خوندم که با ورود گرده نوزما بار خودش رو میبنده یا اینکه زنبور مبتلا به نوزما اصلا گرده نمیاره!) و البته شیوع در اوایل بهار هست و من به خاطر همین انتظارش رو با وجود پیشگیری نداشتم) و الان هم با وجود سرد شدن هوا نمیدونم باید چکار کنم! کندو هام توی استان گیلان توی باغ هستن و تمام اقدامات لازم رو انجام دادم. کندو رو از زمین فاصله دادم، فضای کندو رو با روزنامه تنگ کردم و روی پارچه کندو هم یه دسته روزنامه گذاشتم و گوشه پارچه رو خیلی کم کنار زدم، روی کندو هم یه ورق گذاشتم که بارون مستقیم روی کندو و تخته پرواز نریزه. دیگه نمیدونم باید چیکار کنم! اصلا به طور کلی توی این فصل چطور باید نوزما رو درمان کرد؟ لطفا راهنمایی کنید سپاس
به انجمن زنبور عسل ایران خوش آمدید. اینجا می توانید دانسته های خود را به دوستانتان بیاموزید و آنچه را که نمی دانید, بپرسید.
سایت | دیوار | انجمن | فروشگاه

332 سوال

575 پاسخ

0 دیدگاه

372 کاربر

سوالات مشابه

+2 امتیاز
2 پاسخ 258 بازدید
0 امتیاز
2 پاسخ 73 بازدید
+2 امتیاز
2 پاسخ 117 بازدید